O tym jak zbudowana jest skóra, pisaliśmy w poprzednim wpisie, natomiast teraz zajmiemy się zagadnieniem w jaki sposób w substancje czynne zawarte w kremach przenikają do skóry właściwej i odżywiają naskórek.
Wiemy, że nasza skóra nie jest jak “gąbka” i należy wspomóc naturalnie występujące procesy i wykorzystać budowę skóry, by jak najwięcej składników aktywnych dostało się do warstwy podstawnej naskórka oraz skóry właściwej dla widocznych efektów zabiegowych. Pomocny w tym przypadku, będzie proces keratynizacji skóry oraz ujścia gruczołów łojowych(pory skórne).
Co to jest por skórny?
Pory skórne to mikroskopijne otwory znajdujące się na powierzchni skóry, które pełnią kluczową rolę w jej funkcjonowaniu. Są ujściami gruczołów łojowych i potowych, co pozwala na regulację temperatury ciała oraz wydzielanie sebum – naturalnej bariery ochronnej skóry.
Wyróżniamy dwa typy porów skórnych:
- Pory łojowe
Są ujściami gruczołów łojowych, wydzielają sebum, które nawilża i chroni skórę. Mogą ulegać rozszerzeniu zwłaszcza przy nadprodukcji sebum (skóra tłusta) - Pory potowe
Znajdują się na całej powierzchni skóry, są mniej widoczne niż pory łojowe. Wydzielają pot, który chłodzi organizm i usuwa toksyny.
Co to jest proces keratynizacji skóry?
Inaczej odnowa naskórka to cykliczny proces regeneracji skóry, w którym stare, martwe komórki ulegają złuszczeniu, a w ich miejsce powstają nowe. Jest to niezbędny mechanizm zapewniający skórze zdrowy wygląd, funkcję ochronną i zdolność do gojenia się.
Etapy odnowy naskórka
- Podziały komórkowe.
- Dojrzewanie i różnicowanie.
- Keratynizacja.
- Obumarcie komórek.
- Złuszczanie.
Czas trwania cyklu od powstania nowego keratynocytu do jego złuszczenia trwa ok. 28 dni u osób młodych. Wraz z wiekiem cykl ten może się wydłużać do 40–60 dni, co skutkuje gorszym nawilżeniem i jędrnością skóry.

Obydwa czynniki czyli proces odnowy naskórka oraz budowa skóry wspomagają w sposób naturalny dostarczanie do skóry, substancji czynnych przy codziennej pielęgnacji skóry.
Jak wspomóc naturalne metody pielęgnacji skóry?
Mając powyższą wiedzę, możemy w sposób profesjonalny zadziałać na skórę i wzmocnić jej funkcję ochronną oraz zapewnić jej zdrowy i promienny wygląd.
Profesjonalne kosmetyki i urządzenia wspomogą naszą pracę i przyspieszą naturalne procesy występujące w naszym organizmie, Pierwszy z nich to złuszczanie naskórka, do tego zabiegu, możemy wykorzystać profesjonalne peelingi chemiczne, enzymatyczne, ziarniste itp. ale również skorzystać pomocy urządzeń takich jak peeling kawitacyjny, mikrodermabrazja diamentowa czy oksybrazja.
Do głębszego wprowadzania substancji aktywnych sprawdzą, się takie technologie jak mezoterapia bezigłowa lub mikroigłowa.
Stymulację skóry właściwej zapewnią urządzenia do fali radiowej biostymulującej lub fali radiowej frakcyjnej.
Dla gabinetu kosmetologicznego lub medycyny estetycznej doskonałym rozwiązaniem, są kombajny kosmetyczne np. Kombajn Kosmetyczny PRO 7w1, który posiada technologie złuszczające, wprowadzające i stymulujące skórę w cenie 11 999 zł brutto, i posiadający technologię “plug and work”

Podsumowując, naturalnie występujące procesy w skórze, można wspomóc sprawdzonymi kosmetykami i technologiami zapewniając profesjonalne podejście do pielęgnacji skóry dla pacjentów odwiedzających gabinet.